RICINUSOVO ULJE – otrov ili lek?
„Nije li to ulje otrovno?“ – sigurno se pitate kada čujete za ulje ricinusa. Istina je da je ricin jedan od najjačih otrova na svetu. Dobija se od biljke ricinus (lat. Ricinus communis), a ona je, prema Ginisovoj knjizi rekorda, proglašena najotrovnijom biljkom na svetu. No ricinusovo ulje nije nimalo otrovno, nego zapravo vrlo lekovito. Zbog svoje lekovitosti ono u narodu nosi naziv “Hristov dlan”.
Kroz istoriju, ricinusovo ulje se koristilo u vrlo različite svrhe. U drevnoj Grčkoj ricinusovo ulje se koristilo za osvetljenje, kao mast za telo i za poboljšanje rasta kose. Kleopatra ga je navodno koristila za izbeljivanje beonjača. U drevnim egipatskim spisima spominje se kao laksativno sredstvo. U ajurvedi se ricinusovo ulje koristilo kao sredstvo protiv parazita.
Lekovitost ricinusovog ulja
Ono što ricinusovo ulje čini posebnim je vrlo retka ricinoleična kiselina, ono je sadrži čak 90%. Vjeruje se da je baš zbog nje ricinusovo ulje toliko lekovito. Ricinoleična kiselina se pokazala vrlo djelotvornom protiv gljivica, plesni, virusa, parazita i bakterija.
Ricinusovo ulje se već dugo primenjuje kod:
- išijasa
- ćelavosti
- artritisa
- slabe cirkulace
- zatvora
- tumora dojke
- mioma i cista
- bradavica
- bronhitisa i prehlade
- autoimunih poremećaja
- Parkinsonove bolesti
- epilepsije
Ricinusovo ulje poznati je lek protiv zatvora. Preporučuje se da se pije uveče, pomešano sa sokom, radi izbegavanja neugodnog ukusa. Preporučena doza ulja iznosi 0,5 – 1 kašike. Ulje se ne sme konzumirati više od nedelju dana.
Zbog snažnog delovanja na cirkulaciju ricinusovo ulje se često koristi u oblozima.
Sve što vam je potrebno je čista gaza, plastična folija, termofor i peškir. Uljem natopljenu gazu stavite na kritično mesto, prekrijte folijom, na to stavite termofor, omotajte peškirom i držite sat vremena. Postupak ponavljate toliko često koliko želite – kod ozbiljnijih teškoća preporučuje se da stavite oblog 4 puta nedeljno, u toku mesec dana.
Kod mioma, cista na jajnicima, benignih tumora, različitih upalnih stanja, menstrualnih bolova, zatvora i proliva preporučuje se da stavite obloge na donji deo trbuha.
Oblozi se mogu stavljati i na područje jetre u svrhu čišćenja jetre.
Masaža ricinusovim uljem pomaže kod natečenih dojki, raka dojke, artritisa, reumatizma, bronhitisa i prehlade.
Ako imate problema s bradavicama, svake večeri ih masirajte 10-15 minuta ricinusovim uljem dok ne otpadnu.
Ricinusovo ulje pokazalo se korisnim u spoljašnjoj primeni kod Parkinsonove bolesti, multiple skleroze i cerebralne paralize.
Može ublažiti tegobe uzrokovane lupusom i sklerodermijom. Korisno je i kod epilepsije, hiperaktivnosti, bolesti jetre i žuči te kod hroničnog zadržavanja tečnosti.
Ricinusovo ulje se ne preporučuje trudnicama, osobama s osjetljivim želucem i bolestima bubrega. Nemojte ga uzimati u prevelikim količinama, jer može dovesti do proliva i povraćanja.
Ricinusovo ulje za savršen izgled kože
Ovo ulje ima veliku upotrebu u kozmetici zbog visokog učešća vitamina E i ricinoleične kiseline.
Zbog svojih hidratantnih svojstava idealno je sredstvo za negu suve kože i kose.
Pomaže stvaranje kolagena i elastina što umanjuje pojavu bora – to ga čini odličnim sredstvom za negu zrelije kože.
Ricinusovo ulje uklanja bubuljice i mitesere, čisti i hidratizuje kožu. Pomaže rast trepavica, kose i obrva. Redovna primena ulja takođe pomaže rast noktiju, sprečava opadanje kose i uklanja perut.
Pomaže kod manjih porezotina, opekotina, abrazija, koristi se kao prevencija strija i protiv ekcema.
Ricinusovo ulje odlično uklanja šminku.
Evo kako pripremiti sredstvo za skidanje šminke prema vašem tipu kože:
- Masna koža – 30% ricinusovog ulja, 70% suncokretovog ulja.
- Normalna koža – 20% ricinusovog ulja, 80% suncokretovog ulja
- Suva koža – 10% ricinusovog ulja, 90% maslinovog ulja
Ricinusovo ulje ima širok spektar lekovitog djelovanja i lako je dostupno. Možete ga nabaviti u svim apotekama i prodavnicama zdrave hrane, po vrlo pristupačnoj ceni.
Ricinusovo ulje nije otrov nego vredan prirodni lek, koji možete koristiti za sveopštu dobrobit organizma.
Izvor: alternativa-za-vas.com